Rejestrowanie samochodu w Polsce

Jeżeli stajemy się właścicielem samochodu, na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za zarejestrowanie tego auta. W Polsce ten proces jest niestety obarczony koniecznością udania się do urzędu i spędzeniu tam niemałej ilości czasu. Jak jednak dokładnie wygląda kwestia rejestrowania samochodu w Polsce, z jakimi opłatami się to wiąże oraz co zmieni się w kwestii rejestrowania samochodu już w lutym 2022 roku?

Rejestrowanie samochodu kupionego w Polsce

W Polsce musimy zarejestrować każdy samochód, jakiego stajemy się właścicielami – niezależnie, czy wyjeżdżamy nim bezpośrednio z salonu, czy kupujemy go na rynku wtórnym. Oba te przypadki jednak w pewnym stopniu się od siebie różnią. Warto jednak jednak wiedzieć, jak szybko i poprawnie rejestruje się auta osobowe, gdyż może nam to oszczędzić wielu godzin straconych w urzędach.

W przypadku kupowania auta w salonie, możemy od 2021 roku powierzyć załatwienie formalności dealerowi, co znacznie ułatwia nam sprawę. Salon sprzedający samochody może w naszym imieniu załatwić wszystkie zbędne formalności, choć nie musi – równie dobrze możemy samodzielnie załatwić kwestię ubezpieczenia.

Salon do zarejestrowania samochodu potrzebuje tych samych danych, co przy samodzielnemu rejestrowaniu pojazdu – nasze imię i nazwisko, PESEL, datę i miejsce urodzenia, opcjonalnie także nazwę firmy i numer REGON, wszystkie dane pojazdu, dowód nabycia pojazdu. Dodatkowo salon musi posiadać upoważnienie, a także podać swoje dane kontaktowe.

Jeżeli chodzi o samochody osobowe i kwestię ich rejestracji, nie wolno zapominać również o wszystkich urzędowych opłatach. Na tę chwilę są to kolejno: 54 złote za dowód rejestracyjny, 80 złotych za tablice rejestracyjne, odpowiednio 18,50 zł i 12,50 zł za nalepki kontrolne i znaki legislacyjne, 13,50 za pozwolenie czasowe upoważniające nas do jazdy autem do momentu wyrobienia dowodu, a także symboliczne 2 złote opłaty ewidencyjnej – łącznie 180,50 złotych.

Jakie koszty dochodzą przy rejestracji auta z zagranicy?

Jeżeli sprowadzamy samochód z innego kraju, na przykład z Niemiec, Francji, Danii itd., musimy zadbać o opłacenie kolejnych kosztów. Przede wszystkim w grę wchodzi tutaj akcyza, która wynosi kolejno 3,1% ceny auta dla pojazdów z silnikiem mniejszym niż dwa litry i aż 18,6% ceny auta dla pojazdów z większą jednostką napędową.

Do tego należy również dodać kartę pojazdu, która na razie musi być jeszcze wyrabiana przy rejestrowaniu auta w Polsce po raz pierwszy – kosztuje to 75,50. Koszt rejestracji sprowadzonego auta w Polsce wynosi więc 256 złotych + akcyza, której wartość zależna jest od ceny, jaką zapłaciliśmy za samochód.

Od lutego mniejsze koszty i mniej formalności

Już w lutym 2022 roku proces rejestracji będzie ułatwiony. Przede wszystkim zniknie karta pojazdu oraz nalepki kontrolne, co sprawi, iż rejestracja będzie o wiele tańsza, w szczególności jeżeli chodzi o auta osobowe sprowadzane z zagranicy. Dodatkowo od lutego nie będziemy musieli zmieniać tablic rejestracyjnych, jeżeli kupiliśmy auto już wcześniej zarejestrowane w Polsce. To również będzie spora oszczędność, lecz jeżeli tylko będziemy tego chcieli, będziemy mogli zmienić nasze tablice na te zgodne z naszym miejscem zameldowania.