Leasing auta używanego czy nowego — jakie są koszty finansowe i bieżące utrzymanie?
Leasing w Polsce to zdecydowanie czołowa forma finansowania zakupu nowych samochodów, która jest również dostępna w wypadku aut używanych. Z tego powodu wiele osób w dzisiejszych czasach, gdy dostępność aut nowych jest naprawdę niska, co wybrać leasing auta używanego czy też auta nowego. Jak prezentują się koszty utrzymania takich samochodów i co jest bardziej opłacalne?
Leasing — jak działa, co to za forma finansowania?
Z punktu widzenia prawa, leasing to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy podmiotem finansującym a korzystającym z przedmiotu finansowania. Te strony są nazywane leasingodawcą oraz leasingobiorcą. Sama zasada jest dość prosta. Leasingobiorca co miesiąc płaci określone raty za korzystanie z przedmiotu umowy i po jej zakończeniu może wykupić na przykład samochód, by stać się jego pełnoprawnym właścicielem.
Co ważne, obecnie z racji na zróżnicowane potrzeby potencjalnych leasingobiorców istnieją różne rodzaje leasingów. Najpopularniejsza to leasing operacyjny, który jest dostępny dla przedsiębiorców. W jego ramach właścicielem auta jest bank, czy też inny podmiot udzielający leasingu. Przez cały okres trwania umowy leasingobiorca może z kolei uznawać wszystkie koszty związane z autem i jego eksploatacją za koszty uzyskania przychodu. Oprócz tego istnieje też leasing finansowy, w którym właścicielem samochodu jest leasingobiorca, który może wpisać go do ewidencji środków trwałych, a także amortyzować, a taka umowa zawsze musi zakończyć się wpłaceniem kwoty wykupu.
Specjalnie dla osób prywatnych, dla których leasing również to dość kusząca forma finansowania powstał leasing konsumencki. Funkcjonuje on na podobnych zasadach co formy leasingu dla przedsiębiorców, z tym że naturalnie korzystać z niego mogą osoby prywatne, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.
Leasing auta nowego — koszty finansowe, eksploatacja
Z formy finansowania, jaką jest leasing, częściej korzysta się raczej przy zakupie samochodów nowych. W ten sposób można bowiem wejść w posiadanie naprawdę dobrych aut, które wytrzymają w firmie kilka lat i w ten sposób będą cennym dodatkiem do firmowej floty. Leasing auta nowego wygeneruje przede wszystkim wyższe koszty finansowe. Rata będzie wyższa z racji na większą wartość samochodu, a jedyny sposób na jej zmniejszenie to wydłużenie okresu finansowania lub wpłacenie większego wkładu własnego na samym początku leasingu.
Auta nowe ponadto są w stanie wytrzymać w firmie dłużej i przy tym generują niższe koszty eksploatacji, gdyż przez pierwsze kilka lat nie powinny wymagać żadnych napraw, oczywiście z wyjątkiem różnych czynności serwisowych związanych z normalną eksploatacją komponentów, takich jak klocki hamulcowe, układ rozrządu, czy też filtry oraz płyny eksploatacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na leasing auta nowego stracimy znacznie więcej w związku z tym, że w ciągu pierwszych 3 lat samochód traci znacząco na wartości.
Leasing auta używanego — koszty finansowe, eksploatacja
To, w czym wygrywa zdecydowanie leasing auta używanego to cena. Raty miesięczne w wypadku samochodu 3-letniego potrafią być nawet 2-krotnie niższe od auta nowego, gdyż przez pierwsze 3 lata każde nowe auto charakteryzuje się niesamowicie szybką utratą wartości.
Decydując się na leasing auta używanego, omijamy najgorszy okres pod tym względem i możemy nie martwić się tak bardzo o to, że na swoim samochodzie po prostu stracimy. Trzeba jednak pogodzić się z pewnymi wadami aut używanych. Przede wszystkim im starsze będzie auto, tym droższy może być leasing, gdyż leasingodawcy niechętnie udzielają tej formy finansowania w wypadku starszych aut.
Kolejna rzecz, którą trzeba zaakceptować w wypadku samochodów używanych to koszty ich eksploatacji. Te będą naturalnie znacznie wyższe, niż w wypadku nowych aut, gdyż auto używane szybciej będzie wymagało kosztownych napraw. Wiek około 5 lat to zazwyczaj moment graniczny, jeśli chodzi o bezproblemową eksploatację. Po tym okresie trzeba już być przygotowanym na to, że konieczna może się okazać wizyta u mechanika samochodowego w celu naprawy naszego auta.