Jakie koszty trzeba ponieść importując samochód z zagranicy?
Samochody sprowadzane z innych krajów, najczęściej z zachodu Europy, to często świetne okazje do upolowania prawdziwej perełki w niezłej cenie. Jeżeli jednak chcemy podjąć się takiej operacji samodzielnie, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jedną z nich są kwestie ekonomiczne – samo sprowadzenie auta do Polski nie będzie czynnością najłatwiejszą pod kątem kosztów, a trzeba jeszcze pamiętać o wszystkich ewentualnych opłatach w urzędzie. Ile więc przeciętnie może kosztować cię sprowadzenie auta z zagranicy?
Jak wygląda sprowadzanie auta?
Liczba aut sprowadzana z innych krajów do Polski każdego roku jest naprawdę imponująca. Dla przykładu w 2020 roku, a więc w nie najlepszym okresie dla branży motoryzacyjnej, do Polski trafiło ponad 800 tysięcy samochodów używanych z innych krajów. Oczywiście na szczycie tego zestawienia znajdują się Niemcy, lecz nie można pominąć faktu, iż ten rynek staje się coraz mocniej wydrenowany. Polscy handlarze i kupcy kierują się więc coraz częściej w inne rejony Europy. Ostatnio bardzo popularne są kraje Beneluxu, w szczególności Holandia, a także Francja czy Dania.
Na poczet obliczeń w kwestii kosztów, gdy sprowadzamy auta osobowe z zagranicy, skupimy się jednak głównie na Niemczech, bowiem niezmiennie stamtąd pochodzi najwięcej samochodów używanych trafiających do Polski.
Jeżeli masz zamiar samodzielnie sprowadzić do kraju samochód, posiadasz tak naprawdę dwie opcję. Pierwszą z nich jest powrót do kraju autem na czterech kołach. Niewątpliwie jest to najoszczędniejsza opcja, lecz niestety rzadko kiedy możliwa. Będziesz bowiem musiał mieć pewność, iż samochód nadal jest zarejestrowany (lub przynajmniej mieć dla niego gotowe specjalne tablice wywozowe) oraz ubezpieczony. Jeżeli tak nie jest, jedyną opcją pozostaje ci wynajęcie lawety, co oczywiście generuje dodatkowe koszty.
Możesz także wynająć specjalną firmę transportową, która załatwi za ciebie wszelkie formalności dotyczące przewozu auta i przywiezie je do Polski na wspomnianej już wyżej lawecie. To oczywiście dopiero pierwszy krok, gdyż później musimy zderzyć się z urzędową biurokracją.
Ile kosztuje sprowadzenie auta do Polski?
Najtańszą opcją jest oczywiście powrót autem na kołach. Wtedy jednak musimy zająć się załatwieniem czasowego OC oraz tablic tymczasowych, co będzie nasz kosztować około 460 złotych plus paliwo. Wynajęcie lawety to zwykle koszt kilkuset złotych na dobę, choć w przypadku podróży za granicę koszt ten może być niestety jeszcze większy.
Jeżeli zaś pozostawimy kwestię przewiezienia auta do Polski firmie zewnętrznej, powinniśmy nastawić się na koszt 1,5-2 złotych za kilometr. Często uważa się, że tak przewożone samochody osobowe to najlepsza opcja – oszczędzamy czas i nie płacimy aż tak wiele pieniędzy. Trzeba niestety także pamiętać o kolejnych opłatach urzędowych. Po wwiezieniu auta z zagranicy musimy opłacić akcyzę w wysokości 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika w aucie, wyrobić polskie badanie techniczne opiewające na koszt 100 złotych, a także zapłacić kolejno: 80 złotych za tablice rejestracyjne, 54 złote za dowód rejestracyjny, 13,50 złotych za pozwolenie tymczasowe upoważniające nas do jazdy autem do momentu wyrobienia dowodu, a także 2,50 złotych opłaty ewidencyjnej. Koszty więc są niemałe, lecz jeśli chodzi o samochody z Polski również wielu z tych opłat także nie unikniemy.