Jakich auto okazji Polacy dziś najczęściej poszukują?
Choć statystyki dotyczące sprzedaży aut w Polsce wydają się pokazywać nasze preferencje czarno na białym, w praktyce wcale tak nie jest. Modele, które ostatecznie kupujemy, mogą bowiem naprawdę mocno rozmijać się z tym, czego tak naprawdę chcemy.
Co może wpływać na preferencje Polaków dotyczące poszukiwania nowego auta?
Polska pod kątem motoryzacyjnym to ciągle rosnący rynek, a ten proces został znacznie przyspieszony najpierw przez wejście naszego kraju do Unii Europejskiej, a następnie poprzez przystąpienie do Strefy Schengen. Nagle stanęły przed nami otworem zagraniczne rynki, w szczególności te zachodnie, które miały nam do zaoferowania gigantyczny wybór pojazdów. Bardzo często były one marzeniem fanów danej marki czy motoryzacji danego kraju, innym razem zapewniały naprawdę sporą oszczędność czy osiągi w przystępnej cenie. Nie da się jednak ukryć, że wzmożony import pojazdów z zagranicy, który od momentu wejścia Polski do UE osiągnął pułap ponad 18 milionów sprowadzonych egzemplarzy, miał naprawdę gigantyczny wpływ na kształtowanie się naszych preferencji dotyczących naszych motoryzacyjnych wyborów.
Bez cienia wątpliwości naprawdę duże znaczenie ma tutaj bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami. Marki z tego kraju mają u nas spore grono fanów, a ich pojazdy są uważane za trwałe, solidne i po prostu godne zaufania. Nic więc dziwnego, że w wielu zestawieniach to właśnie one dominują już od naprawdę wielu dobrych lat. Nie oznacza to jednak, że my jako naród jesteśmy już do szpiku kości przesiąknięci niemiecką myślą techniczną. Coraz częściej bowiem rozglądamy się również w innych kierunkach, na przykład na Daleki Wschód. Nie mówiąc już jednak więcej o dalszej części tekstu, po prostu do niej przejdziemy.
Najczęściej poszukiwane nowe samochody
Kwestii najczęściej poszukiwanych samochodów nie powinniśmy mieszać z danymi dotyczącymi najczęściej sprzedawanych modeli, choć oczywiście nie unikniemy w tym przypadku pewnych korelacji. Nie powinien więc być zaskoczeniem fakt, że na chwilę obecną najbardziej pożądanym modelem na rynku jest Toyota Corolla, najlepiej sprzedający się samochód w kraju nad Wisłą od dobrych kilku miesięcy. Inne modele, które są bardzo często rozważane przez kupujących (warto zaznaczyć – niekoniecznie kupowane) mogą w kontekście tej listy mocno zaskoczyć.
W czubie znajdziemy typowe wybory, jak na przykład Skoda Octavia, która niedawno otrzymała nową generację, Skoda Superb, Fita Tipo, Volkswagen Golf, Hyundai Tucson czy Dacia Duster, która dzięki swojej małej cenie często przykuwa wzrok i jest rozważana przez wiele osób. Nie zabrakło tu jednak również reprezentantów segmentu premium. Nie można zapomnieć bowiem o takich modelach, jak BMW Serii 3, Mercedesie GLC czy Mercedesie Klasy E – te auta również są przez Polaków często rozważane.
Najczęściej poszukiwane samochody używane
Jeżeli spojrzymy na taką kategorię, jak samochody używane, możemy zauważyć dwie bardzo ważne zmiany. Po pierwsze, czołówka najczęstszych wyszukiwań prawie całkowicie składa się z samochodów z niemieckim rodowodem. Po drugie zaś, praktycznie cały szczyt zestawienia obraca się wokół modeli z segmentu premium, których egzemplarze po kilkunastu latach cechują się jednak niższymi cenami.
Pierwsze lokaty okupowane są przez BMW i Audi. Możemy tu powiedzieć o BMW Serii 3, Audi A4, BMW Serii 3 oraz Audi A6. Dopiero potem możemy znaleźć pojazdy „popularne”, takie jak Volkswagen Golf, Opel Astra (obecnie najlepiej sprzedający się samochód używany w Polsce), Volkswagen Passat, kolejne Audi – tym razem A3 – Ford Focus oraz Skoda Octavia.
Statystyki dotyczące poszukiwań samochodów przez Polaków
Warto wspomnieć o kilku kwestiach, które najczęściej przewijają się w postanowieniach Polaków dotyczących poszukiwanego auta. Średni budżet jest dla przykładu mniejszy niż średnia czy mediana ceny auta z rynku wtórnego w Polsce – to przedział w granicach od 10 do 20 tysięcy złotych. Nadal najpopularniejszym typem nadwozia jest sedan, choć kwestią czasu jest przegonienie ich przez SUV-y. Jeżeli zaś chodzi o przebieg auta, najczęściej pragniemy, by wynosił on mniej niż 200 tysięcy kilometrów, co nie dziwi chyba nikogo.