Formalności po zakupie samochodu

Kupiłeś auto? To niestety nie koniec twoich obowiązków. Oto lista rzeczy, których musisz dopilnować po sfinalizowaniu transakcji.

Zakup auta – dlaczego wiele osób przeraża ta wizja?

Wykonywanie transakcji wartych wiele tysięcy złotych nigdy nie są w pełni komfortowe. Zawsze wiąże się to z wątpliwościami, a w przypadku samochodów bardzo często ta niepewność jest naprawdę spora. Niezależnie bowiem od tego, jak dobrze danego auta nie sprawdzimy, zawsze siedzi w nas pewien strach o to, czy przypadkiem nie kupujemy kota w worku. Najczęściej, jeżeli oczywiście przyłożymy się do prześwietlenia danego egzemplarza, kończy się oczywiście na strachu, lecz kupując pojazd za grube pieniądze trudno jest zachować stoicki spokój.

Jest jednak jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że kupno samochodu jest dla wielu osób tak stresującą procedurą. Chodzi oczywiście o konieczność dopełnienia wielu drobnych formalności związanych z całą tą sytuacją. Samo podpisanie umowy oraz zapłacenie wynegocjowanej kwoty to niestety nie wszystkie kwestie, o które należy w takiej sytuacji zadbać. To właśnie na tych aspektach skupimy się dzisiaj najmocniej, lecz zanim zwrócimy na to uwagę, warto przyjrzeć się jeszcze kilku pobocznym kwestiom, które będą w stanie ogólnie rozjaśnić wam w pełni, z czym tak właściwie wiąże się obecnie kupno auta.

Jak wygląda proces kupna samochodu?

Nie możemy oczywiście nie wspomnieć o samej procedurze kupna samochodu. Mamy naprawdę wiele opcji, jak się do tego zabrać. Możemy na przykład udać się do komisu i zapoznać się z ich ofertą, lecz najczęściej i tak skupimy się na przeszukiwaniu portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Z ich pomocą będziemy w stanie mieć naprawdę dobry pogląd na to, co tak właściwie jest w stanie zaoferować nam rynek i tym samym przejrzeć ciekawe ogłoszenia zarówno w naszej okolicy, jak i w całej Polsce, a nawet poszerzyć krąg poszukiwań!

Co, jednak jeżeli znajdziemy już auto, które nas interesuje, zobaczymy je na żywo, odbędziemy jazdę testową, sprawdzimy jego stan techniczny i uznamy, że to rzeczywiście będzie dobry wybór? Tutaj oczywiście zaczynają się pierwsze formalności. Punktem wyjścia będzie rzecz jasna umowa sprzedaży samochodu sporządzona w dwóch egzemplarzach – dla sprzedawcy i kupującego. Zawiera ona wszystkie dane o aucie, jego cenę, a także szereg klauzul, które chronią zarówno jedną, jak i drugą stronę. Po uiszczeniu wskazanej opłaty otrzymujemy wszelkie niezbędne dokumenty, kluczyki i możemy cieszyć się już nowym wozem! To oczywiście jednak nie koniec całej drogi formalnej, którą musimy przebyć po kupnie pojazdu.

O czym musisz pamiętać po kupnie samochodu?

Na osobie kupującej samochód ciąży kilka obowiązków, które musi wypełnić, by w pełni móc się cieszyć swoimi nowymi czterema kółkami. Od czego musimy zacząć? Przede wszystkim od podatku PCC od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości auta. Opłacić musimy go, jeżeli kupujemy auto używane od osoby prywatnej lub od obcokrajowca, lecz na terenie Polski. Następnie konieczna jest rzecz jasna rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji, pamiętając oczywiście o tym, by samochód miał ważne badanie techniczne. W tym momencie powinniśmy otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny oraz ewentualnie nowe tablice rejestracyjne, jeżeli jest taka konieczność, a do 30 dni powinniśmy otrzymać pełnoprawny dokument.

Bardzo często konieczne może być również wypowiedzenie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym samochód posiada obecnie polisę. Nie zawsze będzie to konieczne – możemy na przykład kontynuować już wkupione ubezpieczenie lub poprosić sprzedawcę, by zajął się wypowiedzeniem umowy. W takiej sytuacji wystarczy tylko wykupić nową polisę, która będzie nam odpowiadać.

Co grozi za niedopełnienie formalności prawnych przy kupnie samochodu?

Konsekwencje za niedopilnowanie formalności związanych z kupnem auta mogą być wyjątkowo bolesne. O problemach związanych z jazdą autem bez ubezpieczenia nie musimy mówić. Jeżeli zaś zapomnimy o podatku PCC, kara wynosi od 10-krotności do nawet 20-krotności pensji minimalnej. Jest to już więc naprawdę poważna grzywna.