Finansowanie samochodów używanych

Gdy chcemy kupić auto używane najczęściej myślimy o zakupie za gotówkę. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość aut kosztuje po kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Nie zawsze jednak mamy odłożone tyle, by móc kupić samochód, który nas interesuje. Jakie są sposoby finansowania samochodów używanych?

Jakie są dostępne sposoby finansowania samochodu używanego?

Najprostszy z nich, który w teorii powinien być najprościej dostępny to oczywiście standardowy kredyt. To czy można z niego skorzystać zależy naturalnie od zdolności kredytowej, więc należy mieć to z tyłu głowy chcąc w ten sposób sfinansować sobie zakup auta używanego. Z takiego kredytu najlepiej skorzystać przy autach z nieco wyższej półki, które mają jednak kilka lat i są w zasięgu osoby prywatnej i jej zdolności kredytowej. Banki ponadto oferują specjalne kredyty specjalnie na samochód, dzięki czemu łatwiej takowy uzyskać.

Innym sposobem jest także leasing, lecz na taki częściej mogą liczyć jedynie przedsiębiorcy. Za pomocą leasingu można przede wszystkim zwiększyć firmową flotę w nieco bardziej rozsądny finansowo sposób. Auto używane może wygenerować znacznie mniejsze koszty w leasingu niż samochód nowy, stąd często przedsiębiorcy decydują się właśnie na ten sposób finansowania.

Jak wygląda branie kredytu na samochód używany?

Używane auta osobowe są przede wszystkim poddawane znacznie bardziej intensywnej obserwacji przez bank niż nowe samochody. Wynika to przede wszystkim z tego, że w przypadku aut używanych znacznie trudniej jest ocenić realną wartość auta. Należy pamiętać oczywiście, że bank za samochód używany uznaje praktycznie każde auto, które jest wprost z salonu, przez co często za takowe uznaje się nawet samochody osobowe, które pełniły rolę demonstracyjnego u dealera.

Bank oferuje kredyt zazwyczaj na średnią wartość danego modelu na rynku i często nie otrzymamy zgody na kredyt, gdy auto ma podejrzanie niską cenę względem średniej rynkowej. Kredyt na auto używane to kredyt celowy, co oznacza, że środki otrzymane w jego ramach można wykorzystać tylko na samochód. Jest to bardzo ważne, gdyż gdy bank wykryje, że użyliśmy je w inny sposób możemy być zmuszeni nie tylko oddać to, co pożyczyliśmy, ale też wszystkie odsetki.

Gdy auto zostanie zakupione jesteśmy jego właścicielem i zaciągnięty kredyt opłacamy na kilka sposobów. Tradycyjnie mogą to być raty równe, ale są też kredyty 50-50, czyli opiewające na dwie raty lub kredyt z tak zwaną ratą balonową, czyli wyższą ostatnią ratą. Takie kredyty redukują odsetki z racji na krótszy czas spłaty.

Leasing na auto używane

Leasing od kredytu różni się przede wszystkim tym, że taki samochód nie należy do nas. Ma on jednak spore zalety. Po pierwsze samochody w leasingu są tańsze w użytkowaniu dla firmy, więc gdy potrzebujemy dużej floty pojazdów, a nie posiadamy jeszcze pieniędzy, które pozwolą sfinansować zakup sporej liczby aut lepiej postawić na leasing. W leasingu najczęściej pojawią się auta w wieku 3 lub 4 lat. Zdarzają się także oferty z 5-, a nawet 6-letnimi modelami. Wiek auta ma spory wpływ na maksymalny okres leasingowania. Dla aut w wieku do lat 3 wynosi on maksymalnie 60 miesięcy i spada o 12 miesięcy wraz z wzrostem wieku samochodu o rok.