Czy warto jeszcze posiadać własny samochód?

Jeszcze kiedyś posiadanie samochodu osobowego było wyznacznikiem statusu społecznego i na własne auto mogli sobie pozwolić w naszym kraju nieliczni. Oczywiście upływ lat, rosnący majątek Polaków i większa dostępność samochodów sprawiła, że stały się one powszechnie i obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 milionów aut. Ostatnie lata sporo jednak w tej kwestii zmieniły i obecnie mamy do czynienia z kryzysem przemysłu motoryzacyjnego oraz sporym kryzysem ekonomicznym.  W takim razie czy warto jeszcze posiadać własne auto?

Od czego zależy opłacalność posiadania samochodu?

Oczywiście to, czy posiadanie własnego samochodu osobowego będzie nam się opłacać, zależy tylko i wyłącznie od tego, jak to auto będzie przez nas wykorzystywane. Wiele osób decyduje się na samochód w miastach, które posiadają rozbudowany i sprawnie działający system komunikacji miejskiej i następnie z auta korzysta rzadko, gdyż wiąże się to z ogromnymi korkami.

Po drugiej stronie mamy osoby, które zmagają się z naprawdę poważnym problemem w Polsce, jakim jest wykluczenie komunikacyjne. W naszym kraju istnieje bardzo dużo miejsc, które nie są połączone transportem zbiorowym z większymi ośrodkami, czy nawet z miejscami, z których można dotrzeć do większych miast. W takich miejscowościach posiadanie auta to często konieczność i jedyny sposób na załatwianie swoich sprawunków, czy też docieranie do pracy.

Oczywiście opłacalność posiadania samochodu zależy od wielu innych kwestii. Mowa tu o na przykład o kosztach jego zakupu, serwisowania, tankowania i wielu innych wydatkach, które są generowane przez posiadanie samochodu osobowego i korzystanie z niego.

Koszty utrzymania samochodu — jak wyglądają obecnie?

W tym momencie koszty utrzymywania auta są znacznie wyższe, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Jeden z głównych problemów jest to, że znacząco podrożało paliwo. Jest ono dużo droższe niż w ostatnich latach, na co wpływ ma między innymi sytuacja na Ukrainie, a także słabnący polski złoty. Ceny paliwa są naprawdę istotnym elementem utrzymania samochodu osobowego i mają one duży wpływ na to, ile kosztuje eksploatacja auta.

Oprócz rosnących kosztów paliwa, wiele innych elementów składowych eksploatacji auta podrożało. Problemem jest na przykład serwisowanie samochodu. Warsztaty biorą coraz więcej za różnego rodzaju naprawy. Wynika to z takich rzeczy, jak części, które są coraz droższe, gdyż w ostatnich latach ich brakuje. Oprócz tego warsztaty muszą więcej zapłacić swoim pracownikom przez rosnące pensje minimalne, czy też wyższe składki ZUS.

Serwisowanie samochodu kosztuje również więcej przez fakt, iż w Polsce znacząco podrożały takie rzeczy jak ogrzewanie oraz energia elektryczna. Obecnie ceny ogrzewania oraz energii są bardzo wysokie i przez nie utrzymanie warsztatu samochodowego jest znacznie bardziej kosztowne, niż jeszcze kilka lat temu, gdy ceny prądu tak szybko nie rosły oraz nie było problemów z inflacją na tak dużym poziomie.

Trzeba też pamiętać, że posiadanie auta oznacza również konieczność wykupywania polisy OC. Są one obowiązkiem każdego kierowcy i brak ważnej polisy OC oznacza, że trzeba będzie zapłacić naprawdę spore kary. Sam zakup polisy to z kolei wydatek od kilkuset złotych do nieco ponad tysiąca złotych rocznie w zależności od posiadanego auta, czy też zniżek, które zdołaliśmy uzbierać.

Czy posiadanie auta wciąż się opłaca?

Wiele osób spiera się, czy posiadanie samochodu ma sens. Z pewnością opłaca się to na przykład rodzinom. W ten sposób mogą one w całości docierać do szkoły i pracy, a następnie wybierać się razem w wygodny sposób na wakacyjne wyjazdy. Tak samo w wypadku osób mieszkających poza wielkimi miastami. Jeśli jednak zamieszkujemy spore miasto, w którym codziennością są duże korki, a komunikacja miejska dobrze łączy poszczególne dzielnice posiadanie auta można sobie odpuścić. W dzisiejszych czasach istnieje wiele alternatyw, takich jak na przykład wynajem samochodów, więc z pewnością da się znaleźć dobre dla siebie rozwiązanie.