Czy ceny samochodów osobowych z zagranicy są dalej atrakcyjne?
W naszym kraju przyjęło się, że chcąc kupić dobre auto osobowe, a także zrobić to w rozsądnej cenie najlepszym rozwiązaniem jest sprowadzenie go z zagranicy. Jak wiadomo ostatnie lata wywarły jednak ogromny wpływ na to jak wygląda obecnie sytuacja branży motoryzacyjnej, czy też jak wyglądają obecne ceny na rynku wtórnym. W takim razie czy ceny aut osobowych z zagranicy są wciąż atrakcyjne i czy dalej opłaca się je sprowadzać?
Czy ceny aut zagranicą są wciąż atrakcyjne?
Obecny kryzys motoryzacyjny miał naprawdę spory wpływ na to jak kształtują się ceny na rynku motoryzacyjnym. W efekcie znacząco one wzrosły nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą na przykład w Niemczech. Dodatkowo rynek u naszych zachodnich sąsiadów zmaga się z innymi problemami, a także działają na niego różne czynniki.
Sporo zmieniło się na przykład przez rządowe dopłaty do złomowania starych pojazdów. W efekcie z rynku zniknęło wiele starych aut, a także tych w dobrym stanie, które zostały po prostu zakupione przez właścicieli zezłomowanych pojazdów. Ponadto spotkamy tam naprawdę dużo handlarzy z innych państw, a ogromny wpływ mają na przykład tureccy handlarze, którzy masowo skupują auta i zakup u nich samochodu jest naprawdę ryzykowny.
W efekcie, o ile ceny wielu aut osobowych za granicą mogą być dość atrakcyjne z naszej perspektywy, tak sama jakość pojazdów potrafi pozostawiać wiele do życzenia. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że samochody używane sprowadzane z zagranicy generują dodatkowe koszty, do których zaliczamy nie tylko cenę auta, ale też różne opłaty, podatki i koszty załatwienia różnych formalności.
Ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy?
Zdecydowanie się na samochód z innego kraju generuje naprawdę mnóstwo kosztów. Podstawowy to oczywiście zakup samochodu osobowego, lecz trzeba go następnie do Polski sprowadzić. Musimy więc opłacić tymczasowe ubezpieczenie i tablice rejestracyjne lub lawetę, a także paliwo, które posłuży nam na dotarcie po samochód i powrót nim lub z nim umieszczonym na lawecie. Obecnie ceny paliw poszły w górę, a w innych krajach są jeszcze wyższe, więc mogą być naprawdę dotkliwe.
Inny bardzo dotkliwy wydatek to opłacenie akcyzy. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności jednostki napędowej. W wypadku silników, których pojemność nie przekracza 2000 centymetrów sześciennych, wynosi 3,1%. Nie jest więc specjalnie dotkliwa, gdyż w wypadku samochodu za kilka tysięcy euro będzie wynosić ona około kilkuset złotych.
Jeśli jednak sprowadzony przez nas samochód posiada większy silnik, to powinniśmy się przygotować na znacznie większy wydatek, gdyż akcyza to aż 18,6%. Nie warto jej unikać podpisując umowę z fałszywą kwotą zakupu, gdyż coraz częściej urzędy zaczynają to weryfikować i nakładać bardzo wysokie kary na osoby chcące oszukać urząd. Jeśli kupimy auto za 5 tysięcy euro, trzeba się przygotować na naprawdę sporą akcyzę, która będzie wynosić nieco ponad 4 tysiące złotych.
Nie możemy również zapomnieć o innych kosztach. Mowa tu o wpłaceniu opłaty recyklingowej, o koszcie zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji, załatwieniu badania technicznego, zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty podatku VAT, czy też o tym, że konieczne jest zapłacenie tłumaczowi przysięgłemu za przetłumaczenie dokumentów samochodu, gdyż jest to wymagane przez urzędy.
Czy opłaca się ściągnąć auto z zagranicy?
Czasy się zmieniają i obecnie sprowadzenie samochodu z innego kraju nie jest już tak atrakcyjne jak w przeszłości. Pomimo tego, że w Polsce aut używanych jest nieco mniej z racji na kryzys, a także ich ceny są wyższe, to wciąż zakup samochodu w naszym kraju jest bezpieczniejszy, a także tańszy.
Nie można zapomnieć również o tym, że gdy kupujemy auto w Polsce, znika konieczność poniesienia takich kosztów jak akcyza, rejestracja auta z zagranicy, która jest droższa niż przerejestrowanie samochodu osobowego, który jest zarejestrowany w Polsce, czy też nie musimy już zawracać sobie głowy tłumaczeniem dokumentów samochodu przez tłumacza przysięgłego. W ten sposób kupując auto w Polsce, możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale też i pieniądze.